kwar mCentrum Zarządzania Kryzysowego przygotowało mieszkańców naszego miasta na ewentualną konieczność odbycia tzw. kwarantanny zewnętrznej poza miejscem zamieszkania. Zostały również wprowadzone konkretne procedury, dotyczące współpracy instytucji i organów państwowych, a także pomocy osobom jej wymagającym.

- Mamy wszystko przygotowane. 9 pokoi wyodrębnionych zostało w domkach letniskowych Przystani Miejskiej. Możemy te osoby lokować pojedynczo i tak byłoby najlepiej. Jeśli nastąpi konieczność umieszczenia na kwarantannie zewnętrznej większej ilości mieszkańców uruchomimy pozostałe, zbiorowe miejsca kwarantanny - mówi Tomasz Wojtaszek, kierownik Referatu Zarządzania Kryzysowego

 Ciągle zwołujemy sztaby, uczulamy wójtów poszczególnych gmin, żeby na swoich terenach również szykowali takie miejsca i byli przygotowani na każdą ewentualność. Powiat jest dobrze przygotowany pod tym względem. Miejsc jest bardzo dużo. Całą bazę jesteśmy w razie konieczności poszerzyć przynajmniej dwukrotnie. Na bieżąco kupujemy łóżka i pościel. Mamy już opracowane wszystkie potrzebne procedury, żeby móc panować nad sytuacją - uzupełnia.

Poza wspomnianymi przez T. Wojtaszka dziewięcioma pokojami, pomieszczenia przeznaczone na kwarantannę zewnętrzną zostały przygotowane jeszcze w czterech lokalizacjach na terenie naszego miasta. Pierwszym z nich jest bursa przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 3 (ul. Legionów 46). W tym miejscu można ulokować 50 osób. W kolejnych 45 łóżek został wyposażony Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy (ul. Majowa 1). Z kolei w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych Województwa Łódzkiego (ul. św. Antoniego 47) do dyspozycji pozostaje 65 miejsc. Najwięcej, bo aż 200 miejsc przygotowała 25. Brygada Kawalerii Powietrznej. Znajdują się one w wyodrębnionym, ogrodzonym budynku na terenie jednostki wojskowej.

Funkcjonariusze Policji w porozumieniu ze służbami sanitarnymi sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają w domach. Zgodnie z wytycznymi współpracują z pracownikami ośrodków pomocy społecznej. W przypadku uzyskania informacji od funkcjonariuszy Policji dotyczącej w szczególności osoby samotnej, starszej lub niepełnosprawnej objętej kwarantanną ośrodek pomocy społecznej powinien rozeznać sytuację tych osób w celu sprawdzenia możliwości i konieczności objęcia ich wsparciem. W pierwszej kolejności zgodnie z rekomendacją minister Marleny Marąg, pracownicy ośrodka pomocy społecznej kontaktują się telefonicznie z osobami wymagającymi pomocy.

24 marca premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej podali do wiadomości kolejne restrykcje dotyczące wychodzenia z domów. Zgodnie z nowym zarządzeniem, zabronione będzie wychodzenie z domu poza wyjściem do sklepu, apteki, do pracy lub na spacer z psem. Zakazane też będzie wspólne chodzenie więcej niż dwóch osób, a także skupianie się w grupach. Władze miasta muszą dostosować komunikację miejską tak, by w jednym autobusie nie przebywało dużo osób. Restrykcje obowiązują od północy 25 marca do 11 kwietnia. - Zakaz nie obejmuje pomocy najbliższym. Zatem pomoc osobom starszym, najbliższym jest jak najbardziej dozwolona - mówił minister Szumowski. Jak informował, za złamanie zakazu, np. gromadzenie się na bulwarach, grozi kara grzywny do 5 tys. zł. Władze państwa ograniczyły także liczbę uczestników mszy i pogrzebów do 5 osób Policja będzie na bieżąco monitorować to, co dzieje się na ulicach miast. Zakaz przemieszczania się dwóch osób jest z wyłączeniem rodzin. Do pomocy policji zostanie zaangażowane Wojsko Polskie.

25 marca na ulicach naszego miasta pojawiły się radiowozy z megafonami. Funkcjonariusze informowali tomaszowian o wprowadzonych obostrzeniach. - Mieszkańcy muszą dostosować się do zaleceń, które są odgórnie wprowadzane. Obostrzenia dotyczące ograniczonego poruszania się są konieczne. Jeśli chodzi o restrykcje związane z ograniczonym poruszaniem się w związku z olbrzymim zagrożeniem jakim jest światowa pandemia, nie będzie żadnego pobłażania ze strony funkcjonariuszy policji - informuje asp. Grzegorz Stasiak, rzecznik prasowy KPP w Tomaszowie Maz. - Mamy do czynienia z realnym zagrożeniem życia lub zdrowia ludzkiego. Każdy, kto ewidentnie nie stosuje się do zaleceń władz państwa, musi liczyć się z nałożeniem na niego mandatu karnego - dodaje.

Wszystkie osoby objęte kwarantanną domową, które posiadają smartfon, powinny korzystać z darmowej aplikacji "Kwarantanna domowa". Po jej zainstalowaniu i wypełnieniu formularza lokalizacyjnego w ciągu maksymalnie 3 godzin dane docierają do głównego systemu informatycznego. Następnie aplikację trzeba aktywować za pomocą swojego numeru telefonu. Wtedy konto zostaje weryfikowane, a użytkownik otrzymuje kod SMS. Nie ma oczywiście możliwości, żeby z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny. Zaraz po aktywacji aplikacji użytkownik dostaje zadanie. Musi zrobić sobie zdjęcie. Każdego dnia do osób objętych kwarantanną będzie wysyłany SMS z prośbą o wykonanie zdjęcia. Dzięki geolokalizacji oraz nowoczesnemu systemowi porównywania twarzy będzie wiadomo, że to na pewno ta osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym. Czas przeznaczony na wykonanie zdjęcia to 20 minut od otrzymania wiadomości tekstowej. Po upływie tego czasu osoba objęta kwarantanną dostanie wiadomość przypominającą. Jeżeli w wyznaczonym czasie nie wykona zdjęcia, będzie to sygnał dla policji, że powinna sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane. Policja już teraz ostrzega przed oszustami. Nadawcą wiadomości jest zawsze: "Kwarantanna". SMSy nie zawierają linków, próśb o wpłaty, numerów kont i telefonów.

W sytuacji, kiedy osoba, w szczególności starsza, samotna czy niepełnosprawna nie jest w stanie własnym staraniem zapewnić sobie gorącego posiłku lub produktów żywnościowych, posiłki dostarczają nie tylko pracownicy ośrodka pomocy społecznej, ale także wolontariusze organizacji pozarządowych. Warto podkreślić, że jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje prawo do otrzymania dotacji celowej z budżetu państwa na dofinansowanie tego zadania.

W stosunku do osób, które wskutek przejścia choroby, po leczeniu w szpitalu wymagają chociażby czasowego wsparcia w postaci usług opiekuńczych powinny zostać przyznane tego typu świadczenia w skróconym czasie. Rodzinny wywiad środowiskowy, w takim przypadku powinien zostać przeprowadzony w terminie 2 dni roboczych od dnia powzięcia wiadomości o potrzebie przyznania takiej pomocy.

Personel jednostek organizacyjnych pomocy społecznej jest zobligowany przez ministra i władze samorządu terytorialnego do zapoznania się i stosowania podstawowych zasad dotyczących zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa (są dostępne na internetowej stronie rządowej www.gov.pl/web/koronawirus/porady) oraz do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego. Minister Marlena Maląg rekomenduje informowanie mieszkańców domów pomocy społecznej o konieczności ograniczenia aktywności poza terenem placówki i ryzyku jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie zasad higieny i zaleceń GIS.

Dodaj komentarz
Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarz wydarzeń

Marzec 2020
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Pogoda

Stan jakości powietrza według Airly
TOMASZÓW MAZOWIECKI

Giełda

Waluty