sprint mŁyżwiarstwo szybkie w Arenie Lodowej

W miniony weekend w Tomaszowie odbyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach.

Polska młodzież nie była w stanie powalczyć o medale z najlepszymi panczenistami globu, ale mieliśmy też miłe chwile.

Z Polaków najlepiej prezentowała się Natalia Jabrzyk. Tomaszowianka w biegu masowym znalazła się tuż za podium, a w wieloboju zajęła piąte miejsce.

W mistrzostwach rywalizowało ponad 230 zawodników z 24 krajów, w tym dziesięciu reprezentantów Polski, wśród których byli panczeniści Pilicy: Natalia Jabrzyk, Michał Kopacz i Szymon Wojtakowski.

Zawody w Arenie Lodowej rozpoczęły się w piątek rywalizacją na 500 m. Tomaszowianie pierwsze starty mieli niezbyt udane. Jabrzyk była piętnasta z czasem 40,746. W rywalizacji panów 31 miejsce zajął Wojtakowski 37,693, a Kopacz uplasował się na 36 pozycji z rekordem życiowym 37,805.

Na 1500 m Natalia była czternasta z czasem 2.06,147, a Wojtakowski zajął 36 miejsce 1.59,621.

Drugiego dnia było znacznie lepiej. W wyścigach na 1000 m tomaszowianie wypadli dobrze. Szczególnie udanie startowała Jabrzyk, która był szósta z czasem 1.20,471. Wśród chłopców najlepszym z Polaków był Wojtakowski. Rekord życiowy 1.14,292 dał mu 26 miejsce.

Jabrzyk była również najlepszą z Polek w biegu na 3000 m. Z czasem 4.27,067 zajęła czternaste miejsce. Wynik ten dał zawodniczce Pilicy piąte miejsce w wieloboju.

Najlepiej Polacy startowali w niedzielę. Najpierw były biegi drużynowe, do których naszych reprezentacji nie zgłoszono. Za to w drużynowym sprincie rywalizowały dziewczyny i chłopcy. Tu była nasza największa szansa na medal, bo w Pucharze Świata Juniorów Polki uplasowały się na trzecim miejscu. Niestety, tym razem rywalki były zbyt silne. Nasza drużyna w składzie: Martyna Baran, Kaja Gajewska i Jabrzyk z czasem 1.34,119 zajęła piąte miejsce. Wygrała Holandia 1.30,605 przed Rosją 1.32,959 i Koreą Płd. 1.33,052.

Nasi panowie byli tylko ciut słabsi. Polska w składzie: Piotr Nałęcki, Kopacz i Jakub Zakrzewski zajęła szóste miejsce z czasem 1.27,9891. Najlepsza była Korea Płd. 1.22,138 przed Rosją 1.23,283 i Holandią 1.24,018.

Na zakończenie mistrzostw odbyły się biegi ze startu wspólnego. Dobrze wystartowała Jabrzyk, która jechała bardzo aktywnie i na lotnym finiszu zdobyła 5 punktów, które na mecie zaowocowały czwartym miejscem (6.00,220). Na siódmej pozycji uplasowała się Kaja Gajewska (6.00,280), która na trasie zdobyła 3 pkt. Bieg ten został przerwany na ostatnim okrążeniu, a następnie powtórzony. Powodem był groźny upadek jednej z zawodniczek. Najszybsza była największa gwiazda mistrzostw Robin Groot z czasem 5.44,460 (30 pkt). Holenderka w tych zawodach tryumfowała w trzech startach oraz raz była druga i raz trzecia.

W rywalizacji mężczyzn w mass starcie Wojtakowski zajął 22 miejsce z czasem 5.22,790. Wygrał Japończyk Tsubasa Horikawa 5.12,580.

Polacy nie wyróżniali się klasą wśród rówieśników. Optymistycznym akcentem były tylko występy tomaszowian. Natalia Jabrzyk nie ustępuje najlepszym zbyt wiele, co daje nadzieje na jej dalszy rozwój wśród młodzieżowców. Ciekawe były też występy niespełna 15-letniego Szymka Wojtakowskiego, którzy odważnie rywalizował ze starszymi o cztery lata panczenistami i z reguły plasował się w środku stawki. A z każdym kolejnym rokiem może być lepiej.