Na bieżąco

hejHejnał, którego powstanie jesienią ub.r. ogłosił prezydent Tomaszowa Marcin Witko, jest już gotowy, ale usłyszymy go dopiero podczas nadchodzących Dni Tomaszowa. Czy będzie on potem grany na żywo czy odtwarzany? I czy jest to nowy pomysł?

14 listopada 2019 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 odbył się koncert patriotyczny pt. "Raduje się serce, raduje się dusza".

Prezydent Marcin Witko powiedział wówczas, iż w przyszłym roku usłyszymy już skomponowany przez Kamila Wronę hejnał Tomaszowa, który codziennie będzie rozbrzmiewał z naszego ratusza.

- Premiera będzie na wiosnę przyszłego roku - zapewniał. Zanosi się, że faktycznie nie poznamy go wcześniej. - Premiera hejnału planowana jest na pierwszy dzień Festiwalu "A może byśmy tak... do Tomaszowa". Odbędzie się on 26-28 czerwca. W pierwszy dzień, w piątek, nastąpi uroczyste wmurowanie tablicy z okazji rocznicy utworzenia miasta- mówi Joanna Budny, rzeczniczka prasowa UM. (Ma to być tablica odtworzona dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego. Oryginał zamontowany na budynku magistratu zaginął w czasie drugiej wojny światowej). - W związku z tym, że hejnał skomponował Kamil Wrona, to on będzie go wykonywał, nie ma jednak jeszcze szczegółów imprezy, program jest w trakcie przygotowywania - dodaje. Jak hejnał będzie odgrywany później z ratusza, tego nie wiadomo, ale jak mówią urzędnicy, raczej nie będzie to melodia grana na żywo.

Pomysł hejnału nie jest nowy. Z zamysłem stworzenia go nosił się w latach 80. XX w. m.in. znany tomaszowski muzyk, nauczyciel muzyki i dawny dyrektor Szkoły Podstawowej nr 12 Leopold Figat. Były też organizowane konkursy na piosenki o Tomaszowie i niektóre przez lata były śpiewane i grane przez tomaszowian na oficjalnych uroczystościach, na obozach harcerskich czy imieninach (o czym wkrótce napiszemy). Potem pomysł na hejnał Tomaszowa mieli przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Tomaszowa Mazowieckiego (TPTM). Sprawa była omawiana dość długo, na pewno, jak informuje Marian Fronczkowski z zarządu TPTM, była poruszana już ponad 10 lat temu. Na początku 2013 r. członkowie Towarzystwa podczas zjazdu sprawozdawczo-wyborczego informowali, że w tym roku chcą sfinalizować sprawę ustanowienia hejnału Tomaszowa. - Miał powstać na bazie piosenki "Tomaszów", wykonywanej przez Ewę Demarczyk, której kompozytorem jest Zygmunt Konieczny. Już mieliśmy na to zgodę pana Koniecznego - mówi M. Fronczkowski. Opowiada nam również, że TPTM miało dokładny plan, żeby hejnał odgrywany był na placu Kościuszki, z kamienicy Knothego, gdzie obecnie mieści się siedziba Miejskiego Centrum Kultury i Oddział dla Dzieci i Młodzieży MBP. - Nie było jednak wtedy chęci ze strony ówczesnych władz miasta, urzędników, zwłaszcza, że plac Kościuszki był w budowie. Pomysł nie doczekał się więc niestety realizacji - mówi M. Fronczkowski. Żałuje, zwłaszcza, że w podobnym czasie hejnał (hymn) grany był przy Urzędzie Gminy w Rzeczycy - wójtem wtedy był Marek Pałasz. Jest on odtwarzany codziennie z wieżyczki urzędu o godz. 12.00.

Marian Fronczkowski uważa, że dobrze, że teraz hejnał powstał, choć członkowie TPTM mają oczywiście sentyment do swojego pomysłu hejnału do piosenki Koniecznego, z którą przecież Tomaszów od lat się kojarzy. Sądzi jednak, że dobrze byłoby rozważyć inną lokalizację niż odtwarzanie go/granie z ratusza. - Mimo że plac Kościuszki nie jest już jak tłumny jak kiedyś, a brak drzew i zacienienia nie zachęca latem do długiego przesiadywania tam, to i tak jest on chyba bardziej obleganym miejscem przez tomaszowian i przyjezdnych niż okolice ratusza czy muzeum - mówi M. Fronczkowski. - Hejnał powinien być słyszany w ścisłym centrum - radzi.

Dodaj komentarz
Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2020
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Pogoda

Stan jakości powietrza według Airly
TOMASZÓW MAZOWIECKI

Giełda

Waluty