przedszCo jakiś czas do mediów docierają niepokojące informacje na temat różnych zaniedbań w placówkach dla najmłodszych bądź też nawet wstrząsające nagrania, na których widać opiekunki znęcające się nad dziećmi. Czasem dochodzi do nich w placówkach niepublicznych. U nas żadnych nieprawidłowości nie ma, przynajmniej tak wynika z danych Urzędu Miasta, za to wśród rodziców krążą różne opinie.

Na jednym z portali internetowych pojawiła się niedawno informacja, że w jednym z tomaszowskich przedszkoli prywatnych nie dzieje się dobrze.

 - Bardzo dziwię się rodzicom, którzy tak zachwalają to przedszkole, mimo ciągle zmieniającej się tam kadry. Przecież pociechy przyzwyczajają się do swoich opiekunek, a ciągłe zmiany wywołują chaos. Dodatkowo dzieci, nawet te najmłodsze, chodzą same do toalety znajdującej się na korytarzu, biegają po przedszkolu i uciekają do innych sal. Kadra jest okrojona do minimum, natomiast dzieci wpisanych jest maksimum. Tylko czekać, aż stanie się tragedia - napisała jedna z tomaszowianek. Zwróciła też uwagę, że według niej nieodpowiednio jest tam traktowana kadra, a do obowiązków pracowników - prócz zajmowania się dziećmi - należy sprzątanie sal, toalet, sprzątanie po obiedzie. Pod postem rozgorzała gorąca dyskusja.

Wypowiadające się tam tomaszowianki potwierdzały, że w placówce jest "mało opiekunek, a dużo dzieci", miały też zastrzeżenia do zachowań kadry. Jedna z naszych czytelniczek, młoda matka, powiedziała, że dyrekcja placówki sugerowała jej telefonicznie, że, cyt.: dziecko ma Zespół Aspergera albo autyzm, skandalicznie się zachowuje, nie słucha, nie sprząta zabawek itd. Zaczęła krzyczeć na moją córkę, a dziecko poszło pierwszy raz do przedszkola. Tęskniła za mną, miała prawo płakać, a ona jako dyrektorka oraz ciocie opiekunki powinny się zająć nową osobą.

Nie wiadomo, ile jest w tym wszystkim prawdy, ile zbyt pochopnych oskarżeń, jak również osobistych wątków (np. zwolnionej kadry). Inne przedszkola niepubliczne w Tomaszowie też miewają różne opinie. - Mój wnuczek ciągle choruje, a mimo to płacimy wysokie opłaty, wydaje mi się, że powinny być niższe, skoro dziecko niemal nie chodzi do przedszkola - mówi babcia malucha uczęszczającego do jednej z prywatnych placówek. Pewna matka zwraca też uwagę, że w ładną pogodę czasem z balkonu widzi opiekunki i dzieci z popularnego niepublicznego przedszkola. - Wieszając pranie, widziałam jak dziecko się przewróciło, a opiekunka krzyczała "jak łazisz" do dziecka. Drugi raz szarpnęła malucha za rękę, bo za wolno szedł. Taki krzyk nie jest dobrym sposobem na dyscyplinowanie, nawet jak 10 razy się przewróci - ocenia pani Wioletta.

Wszystkie te sygnały i dyskusje mogą niepokoić. Urzędnicy nic jednak na ten temat nie wiedzą, choć zapewniają, że kontrole nad placówkami niepublicznymi w mieście są. - Kontrola może obejmować okres 5 lat budżetowych poprzedzających rok budżetowy, w którym jest ona przeprowadzana. I takie kontrole są systematycznie przeprowadzane - zapewnia Iwona Sudak, dyrektorka Wydziału Edukacji w tomaszowskim magistracie. Poza tym jest jeszcze kurator oświaty, który także według przepisów nadzoruje m.in. to, czy nauczyciele mają wymagane kwalifikacje do prowadzenia przydzielonych im zajęć oraz - co chyba najistotniejsze - czy w takich placówkach przestrzegane są prawa dziecka i prawa ucznia. Powinien nadzorować także, czy maluchy mają zapewnione bezpieczne i higieniczne warunki.

Co ciekawe, jak mówi Iwona Sudak, ani w roku bieżącym, ani w latach poprzednich do Urzędu Miasta w Tomaszowie nie wpływały żadne skargi na funkcjonowanie przedszkoli niepublicznych. Czy to oznacza, że w tych placówkach rzeczywiście nic niepokojącego się nie dzieje, a internetowe lub powtarzane między matkami informacje są zwykłym hejtem czy pomawianiem, nie mającym pokrycia w rzeczywistości? A może zaczynamy się (niebezpiecznie) przyzwyczaić, że problemów nie zgłasza się realnie do odpowiednich instytucji, tylko "załatwia się je" w sieci?

Dodaj komentarz
Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarz wydarzeń

Kwiecień 2020
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Pogoda

Stan jakości powietrza według Airly
TOMASZÓW MAZOWIECKI

Giełda

Waluty