ul mickCzy tak powinna wyglądać ulica w mieście w XXI w.? - pytają mieszkańcy ul. Staszica na osiedlu Mickiewicza, pokazując spływającą po niej wodę i błoto, przez które trudno przejść. Podczas większych deszczy woda wpływa na podwórza, a nawet do piwnic. Tymczasem ulica ta jest pominięta w planowanej inwestycji. Całe osiedle przypomina dawne wiejskie zabłocone drogi.

Osiedle Mickiewicza to wydawałoby się oaza spokoju i dobrych warunków do mieszkania.

Położone jest rzeczywiście korzystnie, bo jednocześnie niezbyt niedaleko od centrum, a w cichym i spokojnym miejscu - między cmentarzem przy ul. Smutnej, zmodernizowaną, znacznie ułatwiającą dojazd ul. Chopina oraz ulicami Popiełuszki i Dworcową. Położenie położeniem, ale stan ulic jest tam fatalny. Nie są utwardzone. Gdy przyjdzie deszcz, jak obecnie, robi się wielkie błoto i kałuże. W czasie ulew wszystko płynie. Ciężko jest m.in. na pochyłej ulicy Mickiewicza, na którą woda spływa z górnych partii terenu. Mieszkańcy od lat apelują o utwardzenie tej drogi. Podobnie jest na innych ulicach, zimą i wiosną - błoto, wielkie kałuże i spływająca woda, a latem piach. Można się o tym przekonać, jadąc np. obecnie na ul. Piastowską, gdzie u jej wylotu jest tak wielka i głęboka wyrwa w ziemi i w dodatku napełniona  wodą, że aby tam przejechać autem, trzeba naprawdę uważać.

Błoto i woda stoją też na ul. Staszica, która z wszystkich wymienionych (oraz innych) ulic tego osiedla ma najgorzej. Nie została bowiem wpisana do planowanej miejskiej inwestycji, dotyczącej budowy ulic w tym rejonie. - Jesteśmy tym zdziwieni i nie wiemy, dlaczego tak się stało. Dlaczego nasza ulica jest pominięta?Mamy mieć dalej błoto i piach? - pyta mieszkająca tam pani Joanna. Pokazuje na kostkę brukową przed swoim domem. - Często trzeba ją myć, bo robi się czarna od błota - twierdzi.

Kiedyś własnym kosztem nasypali tłucznia na drogę przy wyjeździe, ale ciągle jest podmywany, robi się go coraz mniej. - Jak kiedyś były większe ulewy, woda z ulicy wdarła się nam na posesję i do sutereny. Mamy tam łazienkę, więc był duży problem - mówi kobieta. Inni mieszkańcy też mają dość błota i dziur w drodze. Przy końcu ulicy (jadąc od strony ul. Chopina) teren lekko się obniża i widać jak woda płynie brzegiem piaszczystej drogi. - Skoro mają robić ulicę Mickiewicza i inne, to jakim prawem o nas zapomnieli? Przecież jak wszystkie wokół utwardzą, a naszej nie, to dopiero woda zacznie tu spływać! - denerwuje się inny mieszkaniec. Kolejny twierdzi zaś odwrotnie. - Jak ulicę zrobią, to zaraz będą autami szybciej tu jeździć, tak to jest przynajmniej bezpiecznie - zauważa. Takich głosów jest jednak mało, każdy chce mieszkać przy ładnej i porządnej drodze. Jak informują mieszkańcy ul. Staszica, pisali pismo w tej sprawie do Urzędu Miasta. - Wstawił się za nami jeden radny, oby to coś pomogło - mówią. Pani Joanna zauważa, że w ulicy jest kanalizacja, jak również gaz, więc na co czekać, tylko ją robić.

Radny Michał Kucharski w sprawie potrzeby utwardzenia ul. Staszica zwrócił się do prezydenta miasta. - W wymienionej inwestycji wymienione są ulice Mickiewicza, Piastowska, Sierakowskiego i Kilińskiego. Dokładnie pośrodku między nimi znajduje się ul. Staszica, która to została pominięta. Nie jest ona zbyt długa, więc uważam, że należy ją włączyć do tego zadania, tym bardziej, że jest ono w fazie opracowania dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Spowodowałoby to zamknięcie utwardzania ulic w tym osiedlu - zauważa w interpelacji z 29.01. br. M. Kucharski. - Jeśli nie da się jej dołączyć do tej inwestycji, to można byłoby ją utwardzić z wolnych środków, jak się pojawią - dodaje.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta, jaki był powód pominięcia ul. Staszica w planowanej modernizacji dróg, ale jak na razie nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Dodaj komentarz
Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalendarz wydarzeń

Luty 2020
N P W Ś C Pt S
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29

Pogoda

Stan jakości powietrza według Airly
TOMASZÓW MAZOWIECKI

Giełda

Waluty