Niedziela, 7 czerwca 2026, Imieniny: Ariadny, Jarosława, Roberta

 

rzeczyca mNie brakowało momentów wzniosłych i wyruszających, ale też chwil pełnych dobrej zabawy.


25 sierpnia Rzeczyca biesiadowała podczas gminnych dożynek, bo jak mówi jedna z ludowych przyśpiewek: Zboże już zebrane, więc czas na dożynki.../ Można dziś wyśpiewać grzeszki i uczynki.../ Zwyczaj to nie nowy:/ jednych się tu chwali... innym zmywa głowy... 

Uroczystości rozpoczęła tradycyjna msza polowa w intencji rolników odprawiona o godzinie 12.00 na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Rzeczycy. Miejsce pod sceną zdobiły kolorowe "skrzynki obfitości" wypełnione warzywami, owocami i polnymi kwiatami. O oprawę muzyczną zadbał Rzeczycki Chór Parafialny pod dyrygenturą Zbigniewa Laskowskiego oraz Rzeczycka Orkiestra Dęta.Homilię wygłosił ks. proboszcz Maciej Mroczkowski, który w dalszej części poświęcił okazały wieniec dożynkowy wykonany z kłosów zbóż, ziół i kwiatów oraz podziękował za plony.

Około godziny 13.00 dyrektor GOK-u Paweł Rydz otworzył oficjalnie wydarzenie, przekazując głos wójtowi Markowi Kaźmierczykowi i przewodniczącej Rady Gminy Anecie Podlasek. Organizatorzy powitali gości, zaprosili ich do wspólnej zabawy oraz zachęcili do aktywnego wsparcia zbiórek charytatywnych zorganizowanych podczas niedzielnej imprezy. – W tym roku na terenie GOK-u mamy ustawione dwa namioty – zbieramy środki dla małego Lucjanka Stępniaka i Michała Pacholczyka, którzy walczą o życie i zdrowie. Wesprzyjmy ich w tej trudnej walce. Pokażmy, że potrafimy się zjednoczyć w słusznej sprawie, tak jak robiliśmy to, walcząc o życie małej Zosi Bigos – powiedzieli.

W dalszej części przystąpiono do ceremoniału dożynkowego: starościna Anna Kacprzyk z Rzeczycy oraz starosta Wojciech Pietrzyk ze Stanisławowa przekazali bochen chleba oraz dzban miodu na ręce włodarzy gminy. – Przekazujemy ten chleb i miód z tegorocznych zbiorów na ręce pana wójta i pani przewodniczącej. Dzielcie ten chleb sprawiedliwie, by nikomu w naszej gminie go nie zabrakło – dodali starostowie. Gospodarz gminy ucałował chleb i w symbolicznym geście rozkroił bochen. Starostowie podzielili chleb dożynkowy i poczęstowali nim zgromadzonych. W międzyczasie panie z KGW Katarzynki ośpiewywały wieniec dożynkowy, a przygrywała im Kapela Grzegorza Tomaszewskiego i Dariusza Chmielewskiego z Luboczy.

Zgodnie z tradycją po części obrzędowej przyszedł czas na nagrody i podziękowania. Zasłużonym samorządowcom i przyjaciołom gminy Rzeczyca wręczono kosze z plonami przygotowane przez mieszkańców poszczególnych sołectw. Około 15.00 przyszedł czas na występy artystyczne. Mogliśmy usłyszeć lokalne kapele ludowe. Zagrali m.in.: Kapela Bobrowianie, Kapela Gmajów z Gliny, Rzeczycka Orkiestra Dęta oraz Rzeczycka Gitara. Swój koncert dali też członkowie sekcji wokalnej GOK-u. Wystąpiły również dziecięce zespoły taneczne: "Serduszka", "Tik Tak" i "Gwiazdeczki" przygotowane przez Karolinę Walczyk-Kostrzewę.

Około godziny 18.00 wystąpił zespół cygański Krystiano & Romen. Zarówno goście, jak i mieszkańcy gm. Rzeczyca docenili artystów. Grupa pokazała niesamowity temperament oraz charyzmę, trafiając do odbiorców w każdym wieku. Było kolorowo, wesoło i tanecznie.

Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych uczestników dożynek, którzy mogli skorzystać ze strefy zabaw. Miłą odskocznią dla dorosłej części widowni był występ Adama Pawlaka i Pawła Rydza z Kabaretu"Wcięci Przypadkiem"Panowie zaprezentowali się w swoim najnowszym skeczu, pozostawiając publiczność w pełni rozbawioną – ich show nagrodzono gromkimi brawami.

Zwieńczeniem dożynek był występ gwiazdy wieczoru Markusa P. Wokalista należy do czołowych wykonawców muzyki disco polo. Niektóre teledyski na jego kanale YouTube mają dziesiątki milionów wyświetleń. Zatem około 21.30 na placu pod rzeczyckim GOK-iem zgromadziły się tłumy.

Zakończenie imprezy nastąpiło w późnych godzinach nocnych. 

Katarzyna Kotela

Pin It

Komentarze





pajpress ogłoszenia

Naprawa sprzętu AGD

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Materiały Urzędu Miasta

TIT - Tomaszowski Informator Tygodniowy
Agencja Wydawnicza PAJ-Press

ul. Długa 82
97-200 Tomaszów Mazowiecki,
tel. 44 724 24 00 wew. 28 (biuro ogłoszeń)
tel. kom. 609-827-357, 724-496-306

WYRÓŻNIONE

Zrobili film o Tatrach

Jeśli ktoś, czytając tytuł pomyślał...

Żelechlinek zaprasza na miodobranie 

XVII Powiatowe Miodobranie odbędzie...

Zabawa na Niebrowie

Parafialny festyn przy Kościele św...

Wypadek na quadzie

15-letni chłopiec kierujący czterok...

Święto najmłodszych druhów

...czyli strażaków dziecięcych i mł...

Spacer szlakiem tomaszowskich Żydów 

To będzie już kolejne spotkanie z h...

Takie i inne zdarzenia zaaranżowano...

Ratownicy mogą wyjechać nad morze!

Tam latem bez problemu dostaną zatr...

Poszukiwania na zalewie

Na szczęście to były tylko ćwiczeni...

Pół wieku pod żaglami

Piotrkowski Okręgowy Związek Żeglar...

NAJNOWSZE

Dwa miliony kur przyjedzie do Twardej!

W pobliżu osiedla w tej miejscowośc...

Pół wieku pod żaglami

Piotrkowski Okręgowy Związek Żeglar...

Ratownicy mogą wyjechać nad morze!

Tam latem bez problemu dostaną zatr...

Kiedy? Gdzie? Co?

Wydarzenia w Tomaszowie Mazowi...

Biblioteki w czerwcu

W najbliższą oraz trzecią sobo...

Czerwcowe Bajanie na szklanym ekranie

Oddział dla Dzieci i Młodzieży...

Dobry pomysł to za mało – jak zdobyć grant?

Spotkanie edukacyjne pod powyższym ...

Lato w mundurze

W poniedziałek, 8 czerwca rozpocząć...

Zabawa na Niebrowie

Parafialny festyn przy Kościele św...

Zrobili film o Tatrach

Jeśli ktoś, czytając tytuł pomyślał...

WYDARZENIA

Pół wieku pod żaglami

Piotrkowski Okręgowy Związek Żeglar...

Poszukiwania na zalewie

Na szczęście to były tylko ćwiczeni...

Takie i inne zdarzenia zaaranżowano...

30. Bieg Trzeźwości

W Parku Bulwary w niedzielę, 24 maj...

Bawili się na charytatywnej majówce

W niedzielę, 24 maja Wielka Majówka...

Jubileusz Aleksandra Dutkiewicza 

Obchody 55-lecia pracy twórczej art...

Przeżyli ze sobą ponad 50 i 60 lat

Wzruszająca uroczystość odbyła się ...

Wiceministra zdrowia odwiedziła TUTW

Katarzyna Kacperczyk, pochodząca z ...

Mamo, jesteś najlepsza

Taki tytuł nosił koncert, w którym ...

Rambit ekologiczny w Rzeczycy

Wydarzenie odbyło się 21 i 22 maja...