noznaLechia walczy o Centralną Ligę Juniorów

Tego jeszcze w Tomaszowie nie było. Drużyna chłopców Lechii z rocznika 2008 występuje w barażach o udział w Centralnej Lidze Juniorów i podopieczni trenera Wiesława Żmudy zrobili pierwszy krok do awansu. W sobotę na własnym boisku w pierwszym meczu pokonali MOSP Białystok.

Decydujące starcie odbędzie się w stolicy Podlasia w nadchodzącą sobotę. Awansuje lepszy w dwumeczu.

Lechia Tomaszów – MOSP Białystok 3:1 (2:1), gole: Świątek (22), Szewczyk (24), Kania (68) – Łupiński (35).

Skład Lechii: Mikołaj Mieszczankowski – Maciej Bielejewski (50 Bartłomiej Krawczyk), Patryk Kałwa (46 Kamil Konewka), Leon Krakowiak, Jakub Mączyński (58 Mikołaj Kania), Karol Świątek, Jakub Szewczyk (72 Stefan Adamus), Jakub Rzymkowski, Michał Pustelnik, Mateusz Sarlej, Bartłomiej Chyb. Trener Wiesław Żmuda, kierownik drużyny Mariusz Sobczyk. W rezerwie byli  jeszcze: Piotr Podlecki, Kacper Król i Wiktor Pasierb.

Ekipa trenera Żmudy w I lidze wojewódzkiej Łódzkiego  Związku Piłki Nożnej zajęła drugie miejsce, ale zwycięski Widzew Łódź zgodnie z regulaminem PZPN nie mógł uczestniczyć rocznikiem 2008 w barażach o awans do CLJ, ponieważ właśnie z centralnej ligi spadła jego drużyna z rocznika 2007. Wobec tego w barażach występuje wicemistrz województwa.

Lechia o awans walczy w dwumeczu z MOSP Białystok. Pierwsze starcie było w minioną sobotę, 18 czerwca, na boisku ze sztuczną murawą przy ul. Nowowiejskiej. Tomaszowska drużyna przystąpiła do tego pojedynku bez dwóch podstawowych zawodników. Z powodu poważnych kontuzji nie mogli grać Oliwier Sobczyk i Dawid Słoń. Brak kapitana był z pewnością dużym osłabieniem ekipy w walce z tak trudnym przeciwnikiem z Białegostoku, ale dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe. Dlatego sztab szkoleniowy i zawodnicy, aby dodać wszystkim otuchy na rozgrzewkę i prezentację wyszli w specjalnych koszulkach.

Ze względu na rangę meczu pierwsze minuty były bardzo nerwowe z obu stron. Ale po pierwszym kwadransie rywalizacji przewagę zaczęli zyskiwać zielono-czerwoni, do których w końcu uśmiechnęło się szczęście. W 22. minucie bezpośrednim uderzeniem z rzutu rożnego do siatki gości trafił Świątek.

Lechici po objęciu prowadzenia poszli za ciosem i kilkadziesiąt sekund później podwyższyli wynik na 2:0 za sprawą Szewczyka, który wykorzystał błąd rywali. Ale białostocczanie nie odpuścili. Podjęli walkę i jeszcze przed przerwą zdobyli kontaktowego gola.

Po zmianie stron przyjezdni próbowali silniej zaatakować i odwrócić losy spotkania, ale podopieczni trenera Żmudy skutecznie się bronili i swoich okazji szukali w kontratakach. I dopięli swego. W 68 minucie wprowadzony na boisko z ławki rezerwowych Kania zdołał wykorzystać kolejny błąd rywali i pokonał golkipera z Białystoku, a tym samym lechici ponownie prowadzili różnicą dwóch bramek. Wynik 3:1 nie zmienił się już do końcowego gwizdka.

Wygrana 3:1 to całkiem spora zaliczka przed meczem rewanżowym, który 25 czerwca rozegrany zostanie w Białymstoku. Do CLJ awansuje lepszy w dwumeczu. Młodzi piłkarze Lechii mogą więc sobie pozwolić nawet jednobramkową porażkę. Awans da też każdy remis, nie mówiąc już o drugiej wygranej. I o to zwycięstwo trzeba walczyć do końca.

Spotkanie trampkarzy C2, którzy za chwilę będą juniorami młodszymi, wzbudziło duże zainteresowanie w Tomaszowie. Na trybunach stadionu przy ul. Nowowiejskiej zasiadło 242 kibiców, czyli więcej, niż czasem bywa na meczach drużyny seniorów, występującej w III lidze.