goljad m21 października w Miejskim Centrum Kultury Tkacz chórzyści świętowali jubileusz 5-lecia swojego powstania.

Na jubileuszowy występ przyszło wiele osób, sala MCK Tkacz była wypełniona. Nie zabrakło podziękowań i gratulacji dla Katarzyny Goljat, która od początku, czyli od marca 2016 roku prowadzi chór. Obecnie śpiewa w nim 30 osób, głównie panie. Katarzyna Goljat sięga po utwory klasyczne, ludowe i przeboje muzyki rozrywkowej. Dostać się do chóru nie jest łatwo, zawsze organizowane są przesłuchania - nic dziwnego - poziom wokalny członków Artis Gaudium jest wysoki. Ale próbować warto. - Brakuje nam zwłaszcza głosów męskich, tenorów i basów, lecz jeżeli są panie chętne do spróbowania swoich sił, to także zapraszamy - mówi K. Goljat.

 

 

Najtrudniejszą rzeczą w pracy z chórem jest, jak mówi Katarzyna Goljat, zgranie harmoniczne głosów. Każdy musi być rozpisany. Śpiewanie w chórze nie jest proste, ale może dawać dużo satysfakcji. Dla uczestników trudna była pandemia, kiedy wszystko zostało zawieszone, nie da się przecież śpiewać w chórze zdalnie. Teraz chór znów się spotyka i szykuje niespodziankę na styczeń. - Szykujemy koncert zimowy, w którym będzie można posłuchać m.in. kolęd i utworów sakralnych - zdradza nam K. Goljat.

Chór ma na swoim koncie pierwsze, drugie i trzecie miejsca na różnych przeglądach w Łodzi, Opocznie czy w Radomsku. Co roku jest zapraszany także do udziału w znanym wydarzeniu "Skrzydła nad Kazimierzem". Każdy występ to możliwość rozwoju.

Śpiewająca mama i studentka

Taki rozwój pod skrzydłami Katarzyny Goljat ma jedna z członkiń Artis Gaudium, Agnieszka Dąbrowska, która nie tylko śpiewa w chórze, ale i solo. - Śpiewam od dziecka, choć nie mam wykształcenia muzycznego, to muzyka gra mi w duszy. To moja pasja. Staram się łączyć śpiewanie z obowiązkami rodzinnymi. Wychowuję pięcioro dzieci - mówi.

Nie pochodzi z Tomaszowa, do naszego miasta przyjechała z rodziną z Inowrocławia. Tam też śpiewała w chórach. - W Tomaszowie zaczęłam się rozglądać za możliwością śpiewania i wtedy zobaczyłam ogłoszenie, że powstaje chór miejski i poszukują chętnych. Pojechałam na przesłuchania. Jestem w jedenastce osób, które śpiewają w Artis Gaudium od początku - dodaje. Według niej, śpiewanie w chórze wcale nie należy do prostych, każdy czuje się odpowiedzialny za całość. - Występy solo to całkiem inne przeżycie. Czasem emocje, wzruszenie są bardzo duże. Ja w ogóle jestem osobą niezwykle emocjonalną.

Te emocje słuchać w jej występach. - Cieszę się, że mam możliwość rozwoju z Katarzyną Goljat, to ona mnie wypromowała - uśmiecha się wokalistka i chórzystka. Dla niej, matki pięciorga dzieci, uczestniczenie w próbach chóru to też możliwość odskoczni od codziennych obowiązków. - Mogę gdzieś wyjść, umalować się, wyszykować, a potem śpiewać - powiedziała  nasza rozmówczyni. Cieszy się, że chór ma tak różnorodny repertuar. - Wiele osób kojarzy chóry z nudą, myślę, że Kasia Goljat chciała to przełamać i udało jej się - dodaje. Dzięki temu też taka forma śpiewania może podobać się młodzieży. W Artis Gaudium wraz z Agnieszką Dąbrowską śpiewa też jej 16-letni syn Stanisław.

Teraz jego mama studiuje jeszcze pedagogikę resocjalizacyjną, bo jak mówi, lubi ludzi, a śpiewanie, także to chóralne, można łączyć ze wszystkim.

Joanna Dębiec

Pin It
Dodaj komentarz
Komentarze do tego artykułu są moderowane. Oznacza to, że Twoja opinia pojawi się na stronie po zaakceptowaniu jej przez moderatora. Nie zostanie zaakceptowana żadna wypowiedź zawierająca wulgaryzmy wypowiedziane wprost, skrótami lub wygwiazdkowane. Prosimy używać języka polskiego z zachowaniem zasad pisowni. Nie tolerujemy TaKiEgO StYlU PiSaNiA. Zamieszczanie kilku kolejnych wypowiedzi pod jednym tematem uważamy za „zaśmiecanie” strony. Redakcja nie bierze odpowiedzialności za opinie wyrażane przez internautów.

Pogoda

Stan jakości powietrza według Airly
TOMASZÓW MAZOWIECKI

Giełda

Waluty