tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
SKUP AUT, kupię każde auto uszkodzone, rozbite ...
czytaj dalej »

TRANSPORT - 1,5 t i 6,5 t, winda, przeprowadzki, ...
czytaj dalej »

NAPRAWA AGD - lodówki, zamrażarki, pralki ...
czytaj dalej »
 
Relacje

 Wymieniają się wiedzą i doświadczeniami

 
Przez trzy tygodnie, od 22 maja do 12 czerwca, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 gościła delegacja uczniów holenderskiej szkoły ROC Ter AA. Współpraca między placówkami trwa już od siedmiu lat.Holendrzy podczas realizacji projektu w mechaniku.


Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (mechanik) z holenderską szkołą ROC Ter AA w Helmond współpracuje od 2004 roku. Najważniejszą jej częścią jest wymiana uczniów pomiędzy placówkami, która odbywa się dwa razy w roku. Tomaszowianie wyjeżdżają do Holandii jesienią, a wiosną przyjeżdżają do nas z rewizytą uczniowie z Helmond. Do tej pory wymiana odbywała się w obrębie dwóch kierunków kształcenia - informatycznego i elektronicznego. Tym razem do Tomaszowa przyjechali tylko czterej informatycy. - To wynik pewnych przekształceń, które przechodzi szkoła w Helmond. Niektóre kierunki przeniesione zostały lub wkrótce zostaną do Eindhoven, dlatego w tegorocznym projekcie nie uczestniczą już elektronicy, a wszystko wskazuje na to, że od przyszłego roku zostanie też zawieszona wymiana informatyków - wyjaśnia Ryszard Rupniewski, dyrektor ZSP 1. - Mamy jednak nadzieję, że współpraca między placówkami całkowicie nie wygaśnie, a tylko zmieni się jej zakres. Podjęliśmy już rozmowy z dyrektorem wydziału turystyki i rekreacji w ROC Ter AA w sprawie uruchomienia wymiany pomiędzy kierunkami turystyczno-hotelarskimi, bo takie są i u nas, i u nich.
Uczniowie mechanika z holenderskimi kolegami, podobnie jak w latach ubiegłych, pracowali nad opracowaniem i zrealizowaniem wspólnego projektu, który składał się z dwóch części. - Głównym problemem, z którym musieli się uporać było stworzenie segmentu sieci z punktem WiFi, z dostępem do Internetu w ZSP 1, tzw. Hot Spot. Dostęp dla użytkowników ma być uwierzytelniany i autoryzowany przez przygotowaną specjalnie stronę WWW - mówi Jacek Matyszewski, nauczyciel w mechaniku. - Druga część projektu obejmowała zapoznanie się z symulatorem sieci LAN i wykonywanie ćwiczeń mających na celu poznanie wybranych zagadnień sieciowych.
Po stronie holenderskiej nad projektem pracowało czterech uczniów, a po stronie polskiej sześciu: Bartłomiej Płaczek, Mateusz Zając, Mateusz Duchnowski, Łukasz Wypych, Hubert Grabowski i Paweł Tomasik. Realizację zadań nadzorowali nauczyciele: Mariusz Dołowiec, Janusz Ptasiński, Urszula Kwiatkowska, Beata Dębińska i Jacek Matyszewski. Koordynatorem całości był Mariusz Usztel.
Oprócz wspomnianego wyżej projektu informatycznego realizowane były też dodatkowe zadania, w które włączyły się uczennice technikum hotelarskiego (przygotowywały one m.in. lunche dla holenderskich gości). Poza nauką znalazł się też czas na zwiedzanie i zacieśnianie polsko-holenderskich przyjaźni. Popołudniami i wieczorami organizowano rozgrywki sportowe na obiektach OSiR-u i w hotelu Vilanów, w którym tym razem zostali zakwaterowani Holendrzy, lub wspólne grillowanie, ogniska czy dyskoteki. Goście z Helmond poznali też trochę nasz region. Tradycyjnie odwiedzili Skansen Rzeki Pilicy, Niebieskie Źródła, hodowlę żubrów koło Smardzewic, bunkry w Konewce i stadninę koni w Bogusławicach. Zwiedzili też duże zakłady pracy, m.in. Ceramikę Paradyż, Euroglas, Eurobox, elektrownię i kopalnię węgla brunatnego w Bełchatowie i łódzkie zakłady Indesit. Obowiązkowym punktem było też zwiedzanie Krakowa i obozu zagłady w Oświęcimiu. Najbardziej podobał im się jednak spływ kajakowy Pilicą i, oczywiście, polskie dziewczyny.
Zdaniem dyrektora mechanika coroczne wymiany przynoszą szkole wiele korzyści. - Poza tym, że nasi uczniowie szlifują w ten sposób języki obce i zdobywają wiedzę w sposób praktyczny, to także rośnie ich poczucie wartości, bo widzą, że nie są gorsi od innych Europejczyków. Widzą, że ze swoimi umiejętnościami mogą szukać pracy wszędzie, nie tylko w kraju. Ważnym aspektem wymian są też zawiązywane przyjaźnie, czasami na całe życie - mówi R. Rupniewski. - Są też bardziej wymierne korzyści, jak chociażby prezent w postaci dziesięciu komputerów, które otrzymaliśmy od Holendrów w ubiegłym roku - dodaje ze śmiechem.
W tym roku dzięki współpracy z ROC Ter AA ZSP 1 otrzymał pozytywną opinię od holenderskiego instytutu zajmującego się wydawaniem certyfikatów ośrodkom kształcenia praktycznego i od tej pory Holendrzy będą mogli odbywać w mechaniku praktyki zawodowe i staże. - Nie było to łatwe, bo wymagania były bardzo wysokie, ale bardzo dobrze pod względem merytorycznym zostały ocenione realizowane przez nas projekty naukowe - wyjaśnia M. Usztel. - Spełniliśmy też inne, bardzo ostre kryteria i otrzymaliśmy certyfikat. Mamy nadzieję, że m.in. dzięki temu współpraca z holenderskim szkołami będzie się rozwijała w kolejnych latach.


MarMajs    

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (1092) z dnia 24 Czerwca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator