tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »

Angielski dla dzieci i młodzieży ...
czytaj dalej »
 
Opinie

  Wojciech Zabłocki suplement do zasług

 
ECCE HOMO 2011


Wojciech Zabłocki - Kawaler Orderu ECCE HOMO to jak napisano i powiedziano z okazji dekoracji go tym zaszczytnym odznaczeniem i tytułem kilkanaście dni temu, wybitny sportowiec i architekt. Nie wiem czy nominujący go do odznaczenia a i on sam pamiętali o tomaszowskim epizodzie w jego zawodowym życiorysie. Faktem jest, że nikt oficjalnie o tym nie wspomniał.
Otóż w czasach świetności ZWCh Wistom gdzieś tak około 1980 roku Wojciech Zabłocki przyjął zlecenie Wistomu na zaprojektowanie kompleksu sportowego dla KS Pilica. Miała to być wielka hala sportowa, stadion i kryty basen. Obiekty te miały stanąć na nadpilicznyh błoniach obok toru lodowego. Myślano wtedy z wyprzedzeniem, kompleks miał nosić imię 50-lecia PRL i miał być gotowy na 22 lipca 1994 roku.
Projekt powstał, realizacji już nie było, choć wykonano trochę robót ziemnych widocznych pod skarpą osiedla do dzisiaj. Wykonano też na wyrost w zakładowej odlewni Wistomu tabliczkę pamiątkową z nazwą obiektu, którą wmurowano na cokole z polnych kamieni ustawionym przed barakiem obok lodowiska. Tabliczkę zdjęto po wykpieniu tego reliktu przez niżej podpisanego na łamach TIT w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych XX w.
Tabliczka o dziwo zachowała się i jest przechowywana jako ciekawostka i pamiątka w siedzibie KS Pilica. Nie zachowała się jednak makieta kompleksu wykonana w pracowni architekta i przez kilka lat eksponowana w klubie.
Zygmunt Dziedziński były pracownik Wistomu i działacz KS Pilica uzupełnił moją wiedzę o informację, że kompleks miał być w dużej części finansowany z funduszy Totalizatora Sportowego.
Co się stało z projektem nie wiadomo, nie ma już Wistomu, jego archiwum zostało rozproszone, PRL nie doczekał jubileuszu 50-lecia. Klub Pilica doczekał i świętował 80-lecie. Projekty architektoniczne mają swoją datę przydatności do wykorzystania, która dla tego planowanego obiektu dawno minęła. A ja ot tak przypominam o tym bo to już teraz historyczna ciekawostka.


Jan Pampuch   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 24 (1091) z dnia 16 Czerwca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator