tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »

Sprzedam 7ha ziemi w dwoch dzialkach na terenie ...
czytaj dalej »

BICOM mgr. E. RUSINEK Komputerowe testowanie i ...
czytaj dalej »
 
Aktualności

 Najnowocześniejsza fabryka w branży

 
Rośnie płytkowy potentatWstęgę przecina prezes zarządu grupy Paradyż Piotr Tokarski. Razem z nim fabrykę symbolicznie otwierali (od lewej): właściciel Stanisław Tępiński, wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska, wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń i drugi właściciel Leszek Wysocki.


Około 136 mln zł kosztowała budowa nowego zakładu Ceramiki Paradyż w Wielkiej Woli, który został oficjalnie otwarty w miniony piątek. Dzięki tej inwestycji pracę znalazło blisko 100 osób, a grupa Paradyż umocniła się na pozycji lidera polskiego rynku w branży płytek ceramicznych.
W piątek (20 maja) w Wielkiej Woli koło Paradyża było prawdziwe święto. Uroczystość otwarcia nowego zakładu produkcyjnego zgromadziła kilkuset znamienitych gości, od posłów i wiceministrów poczynając, a na przedstawicielach firm współpracujących z grupą Paradyż z kilkunastu krajów kończąc. Nie zabrakło władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, przedstawicieli duchowieństwa, policji, straży pożarnej, współpracujących z firmą banków i instytucji. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze. O dokonaniach Ceramiki mówiono dużo i z dumą.
Wielka Wola 2, to szósty zakład grupy Paradyż. Dołączył do trzech fabryk w Tomaszowie i po jednej w Opocznie i Wielkiej Woli. Głównym wykonawcą robót budowlanych była tomaszowska firma Getmar. Inwestycja była realizowana w zawrotnym tempie. Prace trwały 265 dni roboczych i pochłonęły 136 mln zł.
- Natrafiliśmy na bardzo trudny teren i musieliśmy wzmacniać podłoże, wbijając w ziemię 941 pali, co bardzo podrożyło inwestycję - mówi Piotr Tokarski, prezes zarządu spółek grupy Paradyż. - Z pewnością nie zdecydowalibyśmy się na inwestycję w tym miejscu, gdyby Wielka Wola nie została objęta Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Decyzje kierownictwa ŁSSE oraz wsparcie władz samorządowych gminy i powiatu pozwoliły nam na pozostanie w miejscu, gdzie 18 lat temu dużą inwestycją rozpoczynaliśmy realizację marzenia o wspaniałej polskiej ceramice pod marką Paradyż.
- Modernizacja zakładu w Wielkiej Woli spowodowała, że konsumenci w Polsce i za granicą otrzymają produkty najwyższej jakości, konkurencyjne w stosunku do oferty zachodnich producentów. Płytki ceramiczne z portfolio marki Paradyż stanowią obecnie alternatywę dla oferty producentów z Hiszpanii i Włoch - dodaje Łukasz Kardas, wiceprezes ds. handlu. - Powstała tu linia do produkcji płytek z segmentu Premium (dla najbardziej wymagających klientów) marki My Way Paradyż Group. Jest to jedyna tego typu linia w Europie Środkowo-Wschodniej. Specjalna konstrukcja maszyn i urządzeń pozwoli na nanoszenie wypukłego nadruku, nawiązującego do stylistyki drewnianych słoi, zarówno w wyglądzie, jak i w fakturze płytki.
- W maju został zakończony pierwszy etap modernizacji całego naszego zakładu. Będą trzy etapy prac, a ostatni zostanie zakończony w 2013 roku - opowiada Ferdynand Gacki, dyrektor zakładu produkcyjnego w Wielkiej Woli. - W sumie inwestycja pochłonie 185 mln zł. Dzięki temu moc produkcyjna wzrośnie z obecnych 3,2 mln mkw. płytek i dekoracji klinkierowych do 8,5 mln mkw. płytek najwyższej jakości. O połowę zostanie też zwiększone zatrudnienie z obecnych ok. 200 do 300 osób.
Dziś grupą Paradyż kieruje zarząd z prezesem Piotrem Tokarskim na czele. Wiceprezesami są: ds. finansowych Wioleta Bojdo, ds. produkcji Paweł Łuczka i ds. handlu Łukasz Kardas.
Właściciele grupy nie stoją jednak z boku. Podejmują decyzje kluczowe dla rozwoju firmy. Tak było w 2009 r., gdy zdecydowali o budowie w Wielkiej Woli nowej fabryki i modernizacji starej. - Była to bardzo trudna decyzja z uwagi na panujący wtedy na świecie kryzys ekonomiczny - mówi S. Tępiński. - Analizowaliśmy wszystkie argumenty za i przeciw i wyszło nam, że czas kryzysu będzie najlepszy do inwestowania tak, by po jego przeminięciu wejść na rynek z nowoczesną produkcją w czasie, gdy popyt na nasze wyroby zacznie rosnąć. I jak widać, trafiliśmy bardzo dobrze.
- Nasze osiągnięcia nie byłyby możliwe bez dobrej współpracy z rządem, samorządami, urzędami, instytucjami i bankami, a także bez ogromnego wysiłku całej naszej załogi - dodaje L. Wysocki. - Za to wszystkim należą się ogromne podziękowania.
- Pracujcie tak dalej. Wyrazem uznania dla państwa pracy i przedsiębiorczości jest przyznanie przez ministra infrastruktury statuetki jako nagrody za dynamiczny rozwój firmy oraz wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych - powiedział podczas uroczystości otwarcia podsekretarz stanu Piotr Styczeń.
Ceramika zgarnia corocznie liczne nagrody. Od Business Centre Club otrzymała tytuł Ambasadora Polskiej Gospodarki w kategorii ?Kreator rozwiązań XXI wieku?.
Nowy zakład pobłogosławił i poświęcił biskup radomski Henryk Tomasik. Poświęcił też tablicę, która zawisła przy bramie wjazdowej do zakładu. Część oficjalna, którą prowadził Tomasz Kammel, odbyła się w wielkiej hali wyrobów gotowych. Po jej zakończeniu, przy dźwiękach fanfar, rozsunęły się drzwi do hali produkcyjnej. Przecięto symboliczną wstęgę i goście rozpoczęli zwiedzanie fabryki. Robiono to z zachowaniem wielkiej ostrożności, bo linie produkcyjne szły pełną mocą.
Symboliczną wstęgę przecięli wiceministrowie, właściciele, prezes zarządu.
Firma znana dziś jako Ceramika Paradyż narodziła się wraz z demokracją w Polsce. Powołali ją do życia dwaj wspólnicy - Stanisław Tępiński i Leszek Wysocki. Zarejestrowana została w 1989 roku, a pierwszy zakład produkcyjny ruszył w 1991 roku w Opocznie. Dzienna produkcja wynosiła wówczas zaledwie 100 mkw. płytek.
W 1993 roku w Wielkiej Woli koło Paradyża powstał drugi zakład produkcyjny, specjalizujący się w wytwarzaniu ceramicznych płytek ściennych. Inwestycja została zakończona dopiero w 1995 roku. Wtedy też formalnie powołana do życia została marka ?Ceramika Paradyż?.
Kolejne lata zapewniły szybki rozkwit przedsiębiorstwa, a właściciele uwagę skierowali na Tomaszów. Powstały tu aż trzy zakłady wytwarzające płytki gresowe i płytki podłogowe produkowane w technologii jednokrotnego wypału. Zakład Tomaszów 1 został uruchomiony w 1999 roku. Rok później otwarty został wielki salon firmowy. W 2001 r. powstała pierwsza spółka z o.o. pod nazwą ?Paradyż?, która w ŁSSE uruchomiła kolejną fabrykę.
Piąty zakład grupy to Tomaszów 2, który powstał na przełomie 2004 i 2005 roku. Była to w owym czasie jedna z najnowocześniejszych fabryk płytek ceramicznych w Europie. Jej innowacyjny i zaawansowany technologicznie park maszynowy pozwala na wytwarzanie wielkoformatowych, wysoko przetworzonych płytek ściennych, które charakteryzują się unikalnym wzornictwem i najwyższą jakością.
Grupa Paradyż ma już blisko 1800 wykwalifikowanych pracowników, a wśród nich skutecznych menedżerów z najwyższej kadry zarządzającej, nagradzanych przez prestiżowe instytucje za profesjonalizm i najwyższą sprawność w kierowaniu przedsiębiorstwem.
Po całkowitym zakończeniu budowy zakładu Wielka Wola 2, co ma nastąpić w 2013 roku, sześć nowoczesnych zakładów będzie dysponowało mocami produkcyjnymi na poziomie 38 mln mkw. płytek. Rozległa sieć dystrybucji obejmuje już niemal 40 krajów na całym świecie.
Przychody firmy w 2010 roku wyniosły 677.869 tys. zł. W porównaniu z 2009 r. był to wzrost o 5,5 procent. - To był czas wychodzenia z kryzysu. Na ten rok mamy ambitniejsze plany. Chcemy osiągnąć dwucyfrowy wzrost sprzedaży - dodaje wiceprezes Kardas.
Grupa Paradyż jest jednym z jedenastu przedsiębiorstw z woj. łódzkiego, które znalazły się w rankingu dziennika Rzeczpospolita, obejmującego 500 największych firm w Polsce. W tym roku zajęła 362 miejsce. Po względem wartości jest na 259 pozycji.


Ryszard Pożyczka   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 21 (1088) z dnia 26 Maja 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator