tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
PARKIECIARSTWO, CYKLINOWANIE - fachowo i ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »

FHU REMONT - PROFI* remontowo-wykończeniowe, ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Obrady w Lubochni

 

Sesję zwołaną na 26 kwietnia przewodniczący podzielił na dwie części: historyczno-religijną i społeczno-gospodarczą. Pierwszą zdominowało wystąpienie księdza Tomasza Bojanowskiego, przewodniczącego komitetu obchodów jubileuszu 900-lecia parafii w Lubochni.
Dyskutowano o o uroczystościach, które odbędą się 15 sierpnia br.
Planowana jest potrójna ceremonia: odpust z nabożeństwem, dożynki parafialne i obchody jubileuszowe. Według wstępnych szacunków cała impreza ma kosztować ponad 90 tys. zł. Około połowę tej kwoty pochłonie wydanie okolicznościowego albumu. Wydawnictwo, opracowane przez czworo autorów ma zaprezentować historię powstania parafii oraz dzieje osady na przestrzeni wieków. Parafia nie dysponuje tak poważną kwotą pieniędzy, dlatego zamierza wśród wiernych rozprowadzić cegiełki wsparcia. Mogą je również kupować wszyscy chętni spoza Lubochni.
Po zakończeniu części religijnej i obrzędów dożynkowych, przewidziane są występy artystyczne. Swoją obecność zapowiedziała między innymi Antonina Krzysztoń, znana piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów. Dokładny harmonogram uroczystości i części rozrywkowej organizatorzy podadzą z miesięcznym wyprzedzeniem.
- Liczę na materialny udział wszystkich parafian i osób sympatyzujących z gminą. Musimy pamiętać, że dla Lubochni i okolic, jest to wydarzenie bez precedensu, podobny jubileusz powtórzy się dopiero za sto lat - apelował proboszcz.
Wójt i radni rozważali rozmaite możliwości finansowego wspierania organizacji obchodów jubileuszowych. Przepisy samorządowe nie pozwalają na dofinansowanie religijnej części obchodów, dlatego gmina prawdopodobnie pokryje część kosztów wydania albumu. Być może znajdzie możliwość sfinansowania niektórych imprez towarzyszących. Padła też informacja, że starosta w ramach promocji powiatu wyasygnuje około 20 tys. zł na przygotowanie świeckiej części jubileuszu.
W roboczej części narady uchwalono zmiany i przesunięcia w budżecie gminy, związane z realizacją inwestycji gospodarczych. Dochody po zmianach ustalono w wysokości 22.253.061 zł, wydatki na kwotę 26.546.725 zł. Zgodnie z obowiązującymi przepisami rada uchwaliła stosowne zmiany w „Wieloletniej prognozie finansowej na lata 2011-2021”. Obydwie uchwały przeszły jednomyślnie.
Koniec sesji to jak zwykle podsumowanie zadań wykonywanych lub do wykonania. Sołtysi złożyli trzy wnioski o uregulowanie stanu prawnego dróg gminnych w Glinniku i Tarnowskiej Woli. Zgłaszali potrzeby napraw zimowych przełomów na drogach. Mieszkańcy Brenicy domagali się wyjaśnienia, kiedy zostanie naprawiona nawierzchnia drogi zniszczona przy układaniu kanalizacji sanitarnej a dzisiaj przez ciężkie samochody pracujące przy modernizacji „gierkówki”. Inni skarżyli się na swoich nieodpowiedzialnych sąsiadów, którzy zasmradzają okolice wylewając zawartości swoich szamb na pola lub do przydrożnych rowów.
Mieszkańcy Glinnika domagali się od władz gminy kontroli prywatnego składowiska odpadów poprodukcyjnych, które od wielu lat funkcjonuje przy granicy wojskowego lotniska.
Wójt Tadeusz Józwik powiedział uczestnikom narady, że w połowie maja gmina rozpocznie naprawy dróg bitumicznych. Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej, niezbędnej do budowy przedszkola w Lubochni oraz placu zabaw we wsiach Glinnik i Tarnowska Wola. Przystąpiono do rozbiórki budynku po starym Urzędzie Gminy, gdzie powstanie nowe przedszkole.
Gmina wystąpiła do Stowarzyszenia Dolina Pilicy o dofinansowanie budowy wielofunkcyjnego boiska w Luboszewach kwotą ponad 276 tys. zł oraz zakup dwóch wiat stadionowych na kwotę prawie 8,5 tys. zł.
Dobiega końca przygotowanie wniosku o dofinansowanie kanalizacji sanitarnej w Jasieniu, Nowym Jasieniu, Albertowie oraz przepompowni ścieków na wojskowym osiedlu w Nowym Glinniku. Przepompownia na osiedlu zostanie zlikwidowana jeszcze w tym roku i przeniesiona kilkaset metrów poza budynki mieszkalne. Całkowita wartość zadania przekracza 8,3 miliona zł. Przewidywana kwota dofinansowania wyniesie ok. 3,5 miliona złotych.


Mich   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 17 (1084) z dnia 28 Kwietnia 2011r.
W dziale Teren dostępne są również artykuły:

Pokaż pełny spis treści
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator