tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »

JAN MINCER - specjalista ginekolog, położnik, ...
czytaj dalej »
 
Różności

 Koniec pięknej epoki

 Zbigniew Tomkowski,
przechodząc na emeryturę, został
wyróżniony złotym medalem
"Za zasługi dla polskiego sportu".Zbigniew Tomkowski, po 42 latach kierowania Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich w Spale, z końcem października przechodzi na zasłużoną emeryturę. - Mam 74 lata i już najwyższa pora ustąpić pola młodszym. Decyzję podjąłem w maju, jednak na prośbę dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu postanowiłem zostać jeszcze do Dożynek Prezydenckich. Dotrzymałem słowa i mogę spokojnie odejść. Dziękuję całej załodze za wszystkie lata współpracy. Dzięki waszemu zaangażowaniu udało nam się zbudować wspaniały ośrodek - mówi Z. Tomkowski.
Zbigniew Tomkowski, w zgodnej opinii środowiska sportowego, uważany jest za twórcę fenomenu sportowego Spały. ?Dzięki Spale są medale? - to powszechnie znane stwierdzenie za jego dyrektorowania często stawało się rzeczywistością.
Do spalskiego ośrodka trafił w 1970 r. Wcześniej przez 10 lat pracował już w sporcie (jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu). Przez pięć lat był nauczycielem wychowania fizycznego w Złoczewie (powiat sieradzki), a później przewodniczącym Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki w Sieradzu.
Do Spały został ściągnięty w trybie awaryjnym, ponieważ poprzedni dyrektor popadł w konflikt z trenującymi tutaj sportowcami. Miał być tylko trzy miesiące, ale świetnie odnalazł się w nowej pracy i został na stałe. Szybko zaprzyjaźnił się z zawodnikami i trenerami. Sportowcy mogli się do niego zwrócić w każdej sprawie. Od początku żył swoją pracą. Zamieszkał na terenie ośrodka. Jako główny cel postawił sobie stworzenie sportowcom jak najlepszych warunków, aby mogli przygotowywać się do wielkich imprez. Sprawił, że sportowcy chętnie przyjeżdżają do Spały i czują się tutaj jak w domu. Spalski ośrodek jest najlepszym tego typu obiektem w Polsce i jednym z najlepszych w Europie. Trenują w nim nie tylko polscy sportowcy z wielu dyscyplin, ale też reprezentanci innych krajów.
Od początku lat 70. ośrodek zmienił się nie do poznania. Zbudowano m.in. nowe hotele, zaplecze gastronomiczne, halę lekkoatletyczną (wkrótce będzie przebudowywana), halę do gier zespołowych, pływalnię, stadion lekkoatletyczny i wiele innych obiektów. OPO w Spale ma też swoją kotłownię i oczyszczalnię ścieków. Kreatorem zmian był Zbigniew Tomkowski. Budował ośrodek w taki sposób, żeby jak najlepiej służył sportowcom. Dzięki niemu w 2003 r. na terenie spalskiego ośrodka powstał Park Pokoleń Mistrzów Sportu im. Marii Kwaśniewskiej-Maleszewskiej, ku pamięci wspaniałych polskich sportowców. Zbigniew Tomkowski nigdy nie był zaangażowany w żadne układy polityczne ani afery. Kierował ośrodkiem w czasach PRL-u i już po transformacji ustrojowej. Z każdym potrafił znaleźć wspólny język i nić porozumienia.
Przez 42 lata jego dyrektorowania w ośrodku obywało się szereg imprez min. Międzynarodowy Mityng Skoku Wzwyż ?Opoczno?, Dni Olimpijczyka, Dożynki Prezydenckie, Halowe Mistrzostwa Polski w Lekkiej Atletyce. Spalski ośrodek został wyróżniony Championem ?Najlepszego Ośrodka Sportowego XX w.? i wieloma innymi tytułami.
Wiele prestiżowych wyróżnień odebrał też sam Zbigniew Tomkowski. Najważniejsze przyznane mu odznaczenie to Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Kilka dni temu otrzymał najwyższe odznaczenie w polskim sporcie - złoty medal ?Za zasługi dla sportu?.
Zbigniew Tomkowski odchodzi na emeryturę, ale nie żegna się ze spalskim ośrodkiem. Będzie doradzał nowemu dyrektorowi. Od 1 listopada będzie nim Waldemar Kwiatkowski, dotychczasowy zastępca dyrektora Tomkowskiego
Nowy dyrektor ma 51 lat jest absolwentem krakowskiej AWF. Po skończeniu studiów był nauczycielem wychowania fizycznego w szkołach w Opocznie i Drzewicy. Później pracował też w Zakładach Płytek Ceramicznych w Opocznie. W latach 1993-2000 pełnił funkcję dyrektora sportowego w klubie piłkarskim Ceramika Opoczno. Podobne zadania miał, pracując w Górniku Łęczna. W OPO w Spale najpierw pracował na stanowisku kierownika hali wielofunkcyjnej, a od 2008 r. był zastępcą dyrektora ds. usług.
- Zdaję sobie sprawę, że przede mną niełatwe zadanie. Trudno będzie dorównać osiągnięciom dyrektora Tomkowskiego, ale będę korzystał z jego doświadczeń i wiedzy - powiedział W. Kwiatkowski.


JaPa   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 44 (1163) z dnia 2 Listopada 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator