tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
SYSTEMY Sygnalizacji Włamania i Napadu, Systemy ...
czytaj dalej »

RTV Serwis D. Kurzyk naprawa telewizorów, kamer, ...
czytaj dalej »

UWAGA. DO TEJ KATEGORII OGŁOSZENIA BĘDĄ ...
czytaj dalej »
 
Kultura

 Studenci z Lublina malowali w Spale

 Studenci z Lublina przyjechali do Spały na plener malarski.


Od 9 do 18 lipca studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie byli w Spale na plenerze malarskim.
Grupa studentów z Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP w Lublinie przez 10 dni uwieczniała na płótnie spalskie krajobrazy. - Nie było narzuconych tematów, zakres był bardzo szeroki. Obrazy przedstawiały walory przyrodnicze i architektoniczne Spały, np. jeden dzień spędziliśmy nad Pilicą. Posługiwaliśmy się techniką olejną, pędzlem, ale też szpachelką. Dwie studentki rysowały tylko szkice. Obrazy zostaną zaprezentowane podczas najbliższego jarmarku spalskiego. Planujemy też wykonanie zdjęć do kalendarza - mówi Paulina Hortyńska, opiekunka grupy.
Studenci z Lublina oprócz Spały zwiedzili także Inowłódz i wybrali się na spływ kajakowy. - Jesteśmy oczarowani pięknem Spały i okolic. To wspaniałe miejsce i na pewno chętnie tutaj wrócimy - dodaje P. Hortyńska.
Plener malarski to początek współpracy lubelskiej uczelni ze spalskim LOT-em, dzięki której Spała ma stać się piękniejsza.
- Uzyskamy pomoc w zakresie koncepcji zagospodarowania spalskiego krajobrazu. Zabytki spalskie wzbogacone o detale architektoniczne staną się bardziej atrakcyjne - mówi Michał Słoniewski, prezes LOT.
A właściwie już się stają za sprawą prof. Małgorzaty Mileckiej z UP w Lublinie, pochodzącej z Tomaszowa specjalistki w zakresie architektury krajobrazu. - Wspólnie z panem Słoniewskim już podejmowaliśmy takie działania, teraz chcemy je rozszerzyć. Spała jest miejscem, które pamiętam jeszcze z dzieciństwa. Jest tutaj ogromny potencjał, jeśli chodzi o zagospodarowanie architektury krajobrazu. Po maturze w II LO wyjechałam z Tomaszowa. Później były studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, teraz pracuję w Lublinie. Myślę, że nasza współpraca może przyczynić się do wzbogacenia walorów krajobrazowych Spały - mówi prof. M. Milecka.
Naukowcy z Lublina chcą stworzyć Spalski Park Kulturowy, tzn. wyeksponować walory kulturowe Spały i okolic, nadając im odpowiednią szatę roślinną.
Specjaliści z zakresu ogrodnictwa i architektury krajobrazu zaprojektują ogrody wokół spalskich atrakcji turystycznych m.in. przy posągu żubra. Uniwersytet chce również przekonać do swoich pomysłów dyrektorów Ośrodka Przygotowań Olimpijskich i Skansenu Rzeki Pilicy.
- Zaprojektowanie otoczenia niektórych budynków poprawiłoby ich estetykę i funkcjonalność. Szerokie pole dla architektury krajobrazu jest również w Inowłodzu na terenach odbudowywanego zamku - dodaje prof. Andrzej Borowy, dziekan Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu UP w Lublinie.
Uczelnia chce również poprawić wizerunek Łódzkiego Szlaku Konnego, który nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem turystów. W Lublinie od nowego roku akademickiego zacznie funkcjonować nowy kierunek studiów - hipologia i jeździectwo.
Jeszcze w tym roku spalski LOT wspólnie z lubelską uczelnią zorganizuje jarmark ogrodniczo-leśny w przeddzień Hubertusa. Natomiast w przyszłym roku Dożynki Prezydenckie mają być wzbogacone o konferencje tematyczne z zakresu: regionalizmu, historii, kultury, sztuki, polityki, muzyki i sportu.
W następne wakacje do Spały przyjadą też studenci z Lublina na praktyki i wykłady studyjne.


ag   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 29 (1148) z dnia 20 Lipca 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator