tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Sprzedaż Choinek Świątecznych. Tomaszów ul. ...
czytaj dalej »

OSUSZACZE - wynajem, usuwanie wilgoci, tel. ...
czytaj dalej »

NAPRAWA AGD - lodówki, zamrażarki, pralki ...
czytaj dalej »
 
Teren

 Pierwsze pieniądze dla Spały

 
Inowłódz

W czwartek, 10 maja odbyła się sesja Rady Gminy Inowłódz. Na spotkanie z władzami gminy i radnymi przybyli spalscy przedsiębiorcy, przedstawiciele stowarzyszeń, sołtysi i mieszkańcy gminy. Najwięcej emocji wzbudziła dyskusja na temat inwestycji w Spale.
Radni uchwalili zmiany w budżecie, którego wydatki zostaną zwiększone o 251.600 złotych. 100 tys. gmina przeznaczy na wykonanie projektu i aranżacji częściowo rekonstruowanego zamku w Inowłodzu. 40 tys. pochłonie wykonanie gminnej koncepcji zasilania w wodę (hydroforni w Teofilowie), a 30 tys. remont dachu domu ludowego w Królowej Woli. Pozostałe pieniądze z tej puli zostaną wykorzystane na potrzeby Spały. Za 6 tys. już został zmodernizowany most i barierki na rzece Gać. 5,6 tys. gmina przeznaczy na ponadnormatywne wypłaty dla policji za służbę w Spale. Na terenie jarmarku spalskiego stanie infokiosk, który będzie kosztował 25 tys. 10 tys. gmina wyda na dokumentację techniczną garaży w Spale. Natomiast za 35 tys. zostanie wykonany projekt techniczny sieci wodociągowej (min. na osiedlu w Spale).
Gmina zaciągnie też kredyt długoterminowy wysokości 4.332.241 złotych na pokrycie planowego deficytu i spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań, przede wszystkim wynikających w odbudowy zamku. Kredyt będzie spłacany w latach 2012-2027 z wpływów z podatku od nieruchomości. - Kredyt pokryje bieżący deficyt, jednak te środki nie muszą być od razu wydane. Udało nam się wygospodarować w gminnej kasie 250 tys. złotych na dodatkowe zadania. Mam nadzieję, że ich rozdysponowanie, częściowo również na Spałę, spowoduje, że ten niepotrzebny konflikt zostanie w końcu zażegnany - mówi Zenon Chojnacki, wójt gminy Inowłódz.
Propozycje nie satysfakcjonują przedsiębiorców i mieszkańców Spały. Ciągle domagają się konkretnych rozwiązań inwestycyjnych. - Około 3 milionów złotych składników budżetowych generowanych jest przez Spałę. Ta miejscowość to największy i właściwie jedyny pracodawca w gminie, a dostała w tym roku z budżetu okrągłe zero. Mieszkańcy jednogłośnie stwierdzili, że wójt prowadzi politykę kolonialną, która stała się zarzewiem konfliktu. Rozumiemy trudną sytuację finansową gminy, budowę zamku itd. Jednak przez ostatnie kilka miesięcy władze gminy nie dały mieszkańcom żadnych zapewnień, że w przyszłości będzie lepiej. Nie wykorzystały szansy pokazania dobrej woli - twierdzi Konrad Plich, pełnomocnik zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej w Spale ds. współpracy ze społecznością lokalną.
W styczniu podczas ostatniego zebrania wiejskiego, zbulwersowani mieszkańcy Spały zbierali podpisy pod ogłoszeniem referendum lokalnego o odłączenie sołectwa od gminy. Zabrakło jednego podpisu, stanowiącego ultimatum dla gminy. Minął trzymiesięczny termin i temat referendum na razie nie wraca. Być może pojawi się na kolejnym zebraniu wiejskim. - Propozycje gminy dla Spały nadal są dalekie od oczekiwanych. Mieszkańcy są niezadowoleni z takich rozwiązań. Za kilka tygodni odbędzie się kolejne zebranie, na którym te wszystkie kwestie zostaną na pewno przedyskutowane. Wtedy zobaczymy, jakie będą dalsze losy w sprawie referendum - mówi Teresa Kubacka, sołtys Spały.
- Secesja jest niepotrzebna. Nie można tworzyć koloni, niepotrzebnych podziałów i rozłamów administracyjnych. Spała i Inowłódz powinny współpracować i zostać połączone ścieżką rowerową, o co zabiegamy już od dawna - dodał K. Plich.


ag   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 20 (1139) z dnia 18 Maja 2012r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator