tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
Zatrudnimy pracowników do produkcji elementów ...
czytaj dalej »

REUMATOLOG specjalista internista ANNA GŁOWA - ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy KAMILA ...
czytaj dalej »
 
Teren

 "Idzi" znów kolorowy

 
Inowłódz Festiwal "Kolory Polski" znów zagości w tym roku u "Idziego" w Inowłodzu. Filharmonicy mają niezwykłe miejsce koncertowe. Inowłodzianie, stali i sezonowi - niezwykłe przeżycie kulturalne. Gmina Inowłódz, sponsorująca przedsięwzięcie - cenną promocję nie tylko w kraju.

Kościół znalazł się na muzycznym szlaku latem 2005 roku. Romańska budowla, z niezwykłą akustyką wierną chorałom gregoriańskim, przyjęła także inną muzykę. Festiwalu "Kolory Polski", wędrującego przez letnie miesiące szlakiem najpiękniejszych, najciekawszych budowli środkowej Polski, zabrakło rok temu w Inowłodzu, ale już jest. Sprawdziły się zapewnienia Barbary Jakubowicz z Filharmonii Łódzkiej, że to tylko chwilowa przerwa. Potwierdza inowłodzki proboszcz ksiądz Artur Szczepanik, że w tym roku w ?Idzim? wszystko powinno zagrać. Organizacyjnie domówiono do ostatniego słowa.
Wędrowny festiwal łódzkich filharmoników od razu stał się przebojem letniego sezonu tej miejscowości.
- Od pierwszego kontaktu z Inowłodzem wiedziałem, że to będzie szczególny punkt na mapie festiwalu. Ze względu na otoczenie, uzupełniający się wzajemnie kontekst pięknego widoku i tchnienia historii. Bo niemal namacalnie czuć tu pełną życia tętnicę kulturową. Stary mur, którego wystarczy dotknąć, by poczuć tę energię - mówił nam przy okazji inowłodzkich koncertów dyrektor festiwalu Tomasz Bęben. - Potrzeba było kilku prób, by trafić na rodzaj muzyki adekwatnej do tego konkretnego miejsca. Okazało się ono, z całą swoją specyfiką, bagażem, ale nie balastem historii, samo wybiera sobie muzykę, jaką należy tu grać, która w tym miejscu brzmi najlepiej. I okazało się, że nie chodzi o dźwięki bliskie salom filharmonii, że najlepiej brzmi tu muzyka będąca efektem, owocem krzyżowania się, przenikania, spajania różnych kultur. Muzyka pogranicza, jakkolwiek by to pogranicze rozumieć. Stąd pewnie najlepiej materializuje się tu i brzmi nie muzyka typowa dla sal filharmonii, ale etno, folk, a nawet muzyka rozrywkowa.
Szóstego sierpnia o godz. 20.00 rozpocznie się nawiązujący tematycznie do miejsca koncert ?Jak Bolesław Krzywousty cudownie się narodził?.
- Będzie śpiewał Janusz Radek z towarzyszeniem instrumentalistów Pawła Piątka, Marka Buchowicza, Dariusza Bafeltowskiego, Andrzeja Rajskiego - zapowiada Ilona Ostrowska z łódzkiej filharmonii. - Można się spodziewać licznych utworów rodem z ?Piwnicy pod Baranami?, Czesława Niemena, ?Ballady o cudownych narodzinach? ?Groszków i róż?, walca ?Brillante? i innych znanych a kochanych utworów.
Jak mówi Ilona Ostrowska, dodatkowe atrakcje przygotowują miejscowi przewodnicy po najpiękniejszych miejscach okolicy Inowłodza, do letniej galerii ?Na Simcinowie? zaprosi też łódzko-inowłodzki plastyk Jarek Luteracki.
Warto dodać, że inne festiwalowe wydarzenia odbędą się w stosunkowo bliskich nam miejscowościach. 24 lipca będzie koncert w Studziannie, 17 lipca w Rogowie zagra i zaśpiewa Joszko Broda, 15 sierpnia będzie koncert w Sulejowie, a na finał, 3 września, w łódzkiej filharmonii dadzą koncert Trebunie Tutki.


war   

Artykuł ukazał się w wydaniu nr 25 (1092) z dnia 24 Czerwca 2011r.
 
Kontakt z TIT
Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Biuro ogłoszeń
ogloszenia@pajpress.com.pl

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Dział reklamy
tel: (44) 724 64 17 wew. 28

Tomaszów Mazowiecki - baza wiedzy Redakcja
tel: (44) 724 24 00
redakcja@tomaszow-tit.pl
Artykuły
Informator