Koniec wakacji i inauguracja roku szkolnego - dwa nieuchronne kalendarzowe terminy, które właśnie nadeszły. Jak przestawić się na codzienne ranne wstawanie, naukę w szkole, a potem odrabianie prac domowych? Oto kilka porad, jak się uczyć, żeby się nauczyć:
* Z badań naukowych wynika, że optymalna temperatura powietrza do pracy umysłowej to 20-22 st. C., a wilgotność między 50 a 65%.
* Między 13 a 15 gwałtownie spada koncentracja, dlatego nie odrabiaj lekcji zaraz po powrocie ze szkoły.
* Ucz się nie tego, co jest ci potrzebne na jutro, tylko tego, co dziś było w szkole. Wtedy mniejsze będzie prawdopodobieństwo, że o czymś zapomnisz.
* Ćwicz regularnie pamięć. Ucz się wierszy czy fragmentów opowiadań. Po roku nastąpią duże zmiany i będziesz się uczyć na sprawdziany dwa razy szybciej.
* Na klasówki nie ucz się bezpośrednio z podręcznika. Przepisz z niego najważniejsze informacje na kartkę i z niej się ucz. Jeśli do sprawdzianu daleko, tę kartkę powieś nad biurkiem i codziennie czytaj.
* Jeśli odczuwasz zmęczenie, zrób sobie przerwę. Zwykle wystarcza 30 minut. Pomoże to Twoim oczom i mózgowi zregenerować się.
* Dzięki powtórkom nauka tego samego materiału za każdym razem wymaga coraz mniej wysiłku, aż utrwali się na tyle, że powtarzanie przestanie być potrzebne. Pierwszą powtórkę zrób w ciągu pierwszych dwóch dni. Najlepiej dnia następnego, bo wtedy zapominamy najwięcej materiału. Potem zapominamy coraz wolniej i daty powtórek mogą być coraz odleglejsze, np. tydzień i trzy tygodnie.
* Spróbuj podzielić się swoją wiedzą z innymi. Jeżeli potrafisz wytłumaczyć dane zagadnienie innej osobie, to znaczy, że jesteś nauczony na piątkę.
* Czytaj tekst po kilka razy. Za pierwszym razem przeczytaj całość uważnie. Za drugim czytaj i podkreślaj jednocześnie. Najważniejsze rzeczy w tekście są warte podkreślenia, nawet jeżeli przy tym nieodwracalnie niszczysz książkę czy podręcznik. Dzięki temu lepiej zapamiętasz i łatwiej znajdziesz w tekście potrzebne informacje następnym razem.
* Przygotuj kartki z pojęciami, wzorami itp. Na każdej z nich napisz, skąd pochodzi ta wiedza. Ucz się, sprawdzając znajomość tych fiszek. Możesz również przechowywać je w kopertach i za jakiś czas wrócić do nich i powtórzyć sobie materiał.
* Codziennie przed położeniem się spać powtórz najważniejsze wiadomości, których nauczyłeś się tego dnia. Dzięki temu utrwalisz je. Przed egzaminem czy dużą klasówką powtórz materiał wspólnie z kolegami.
* Kiedy się uczysz, powinieneś dbać o dietę. Trudno przyswajać wiedzę po ciężkostrawnych daniach czy dużych ilościach słodyczy. Za to pokarmem, który wspomaga twój mózg, jest białko. Zadbaj, by w czasie nauki nie zabrakło go w menu.
* Pamiętaj, że aby Twój mózg działał na pełnych obrotach, powinieneś spać około 8 do 9 godzin na dobę. Inaczej stopniowo będziesz popadać w przemęczenie.
jerg