Do lata jeszcze sporo czasu, ale już dziś zapraszamy na wycieczki do miejsc, które są blisko i które warto odwiedzić.
Błądząc palcem po mapie naszych regionalnych podróży dziś odwiedzamy Krzemienicę w gminie Czerniewice. To wieś szlachecka, która w latach 1954-1972 była siedzibą władz gromady Krzemienica. Miejscowość leży nad rzeką Krzemionką i liczy ok. 210 mieszkańców. Wjeżdżając do wioski, na dzień dobry wita nas mostek nad rzeczką, której długość to zaledwie 20 km. Jest to widok, w którym można się zatracić. Z tego punktu widać też panoramę Krzemienicy i kościół św. Jakuba Apostoła.
W pobliżu wioski przebiega międzynarodowa trasa szybkiego ruchu E67 (tzw. gierkówka). Zatem jest to idealne rozwiązanie dla mieszkańców miasta na weekendowy wypad. Każdy znajdzie coś dla siebie, bo oprócz świeżego powietrza i walorów wizualnych nie brakuje tu ciekawostek historycznych oraz drewnianych budynków rodem z innej epoki.
- Barokowa kapliczka przy stawie
Na początek warto wspomnieć, że przy stawie w Krzemienicy stoi piękna słupkowa kapliczka ufundowana przez rodzinę Lipskich herbu Łada. Szacuje się, że powstała w 1635 roku. Najprawdopodobniej ufundował ją Kacper Zygmunt Lipski, ówczesny podkomorzy rawski. Jest to jedna z trzech kapliczek, które miały symbolizować tajemnice różańca świętego. Kacper Lipski ufundował je w akcie zawierzenia Bogu duszy jego młodo zmarłej żony, Zofii z Krzysztoporskich herbu Nowina. Jej epitafium znajduje się także w kościele w Krzemienicy. Kapliczka stojąca w pobliżu krzemienickiego kościoła ukazuje sceny chrystologiczne, a dokładniej płaskorzeźby z Chrystusem w Ogrójcu, Chrystusem u słupa, Chrystusem upadającym pod krzyżem czy też moment jego ukrzyżowania.
- Kościół św. Jakuba Apostoła
W centrum Krzemienicy znajduje się zabytkowy murowany kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Budynek powstał w miejscu stojącego niegdyś kościoła drewnianego, który służył parafianom blisko 200 lat. Świątynia łączy styl gotycki z elementami stylu renesansowego. Jej budowę rozpoczęto w 1598 r. z inicjatywy Franciszka i Wawrzyńca Lipskich herbu Łada. Budowę obiektu ukończono w ciągu zaledwie 2 lat - w roku 1600.
Co ciekawe, dzięki temu, że kościół św. Jakuba Apostoła został wybudowany w stylu gotycko-renesansowym, stał się inspiracją do nakręcenia w 1968 r. części scen do filmu "Pan Wołodyjowski" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Jego wnętrze widzimy m.in. podczas kręcenia sceny przysięgi pan Michała, gdzie "imitował" on kościół w Kamieńcu Podolskim. Z kolei w 1973 r. zarówno kościół, jak i jego bliskie okolice stały się tłem kadrów do filmu "Ciemna rzeka" w reżyserii Sylwestra Szyszki. Wszystko za sprawą jego oryginalnego wyglądu i wyjątkowego umiejscowienia.
Jeśli chodzi o wyposażenie kościoła, to wyróżnia je bogato zdobiony ołtarz z obrazem Matki Bożej unoszonej przez anioły. Kościół jest otoczony ceglanym murem, pochodzącym z czasów jego budowy. W obwodzie muru znajduje się sześć kapliczek.
Zatem nie zastanawiaj się ani chwili! Taka spontaniczna wyprawa to dobra okazja, aby odetchnąć od gwaru miasta, naładować baterię, a przy okazji poznać kilka faktów historycznych i poczuć klimat tego miejsca.
Katarzyna Kotela