„Tradycja - kultura - rozwój społeczny”. Pod taką nazwą 13 listopada odbędzie się ogólnopolska, firmowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, marszałka województwa łódzkiego i wójta gminy Rzeczyca konferencja.
Procentuje najwyraźniej prowadzona konsekwentnie od lat w gminie Rzeczyca polityka, która na bazie własnych zasobów ludzkich, tradycji i wiedzy zdobywanej na bieżąco skutecznie dźwiga gminę ponad inne. Folklor, rodzima kultura były do tego kluczem. Teraz ten klucz otwiera kolejne drzwi do Europy.
Marszałek województwa Włodzimierz Fisiak, minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska i wójt Marek Pałasz będą otwierali konferencję, której celem jest prezentacja potencjału społecznego, dorobku kultury ludowej i perspektyw rozwoju obszarów wiejskich.
Jak zbudować zespół ludowy stanowiący element integracji społecznej w gminie? Odpowiedź na takie pytanie mają właśnie w Rzeczycy. I będzie to jeden z tematów bloku ph. „Obrzędy, tradycja, kultura ludowa”. Inny jego element to teatr obrzędowy z gminy Wyryki w woj. lubelskim. Kolejny blok to „Pomysł na wieś”, z pomysłami tak niezwykłymi jak „Wioska karate dojo” ze Starej Wsi w gminie Przedbórz. „Jak zarobić na historii i tradycji” to kolejny i pewnie najbardziej dzisiaj frapujący temat wiodący następnego bloku konferencyjnego.
Praktycy i teoretycy, naukowcy, pracownicy urzędów pracy, działacze społeczni, animatorzy kultury, specjaliści od pozyskiwania środków na rozwój obszarów wiejskich, wszyscy oni znajdą się 13 listopada w Rzeczycy, w tutejszej szkole podstawowej, by podzielić się doświadczeniami i wypracować najlepsze, najefektywniejsze sposoby na nową, współczesną wieś polską, kroczącą śmiało w XXI wiek, ale wspartą o wiekowe tradycje i doświadczenia. Początek konferencji o godzinie 10.00. |