tomaszowski informator tygodniowy
Ogłoszenia
Wyróżnione
ŚWIADECTWA ENERGETYCZNE-TANIO, ...
czytaj dalej »

ARCHITEKT - projekty budowlane i wnętrza, tel. ...
czytaj dalej »

PRYWATNY gabinet ginekologiczno-położniczy lek. ...
czytaj dalej »
Baza firm
 
Sport

 Medale Pełczyńskiego i Kąckiej

 
Pływanie



Bracia Kacper (od lewej) i Filip Pełczyńscy


W Drzonkowie rozegrane zostały zawody pływackie w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Sportach Letnich „Lubuskie 2010”. Bardzo dobrze zaprezentował się w nich tomaszowianin Kacper Pełczyński, dwukrotnie stając na podium.
Kacper, wychowanek Wikinga Tomaszów, obecnie jest uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu i reprezentuje barwy tamtejszej Unii. W Drzonkowie wywalczył srebrny medal w wyścigu na dystansie 200 m stylem zmiennym, uzyskując czas 2.09,61. Tomaszowianin dorzucił jeszcze brązowy krążek wraz z kolegami z Oświęcimia w sztafecie 4 x 200 m stylem dowolnym.
Pełczyński na zawody w ramach olimpiady jechał w niezbyt dobrej dyspozycji sportowej. Miał za sobą ciężki sezon z licznymi startami w ważnych zawodach międzynarodowych i krajowych. Po zdobyciu pod koniec stycznia mistrzostwa Polski juniorów 17-letnich na 400 m stylem zmiennym, został powołany do kadry Polski na dwa mecze międzypaństwowe w Gorzowie Wielkopolskim (marzec) oraz we włoskiej Novarze (maj). W czerwcu udanie startował w mistrzostwach Polski seniorów w Gliwicach. Zajął tam piąte miejsce na 200 m stylem zmiennym oraz szóste na dystansie dwa razy dłuższym. Mimo tak wyczerpujących startów potrafił się zmobilizować i wywalczyć miejsce na podium olimpiady młodzieży.
W okresie wakacji odbywają się także mistrzostwa Polski w młodszych rocznikach. W Oświęcimiu rywalizowali piętnastolatkowie. Kolejna wychowanka Wikinga Natalia Kącka z Unii, w startach indywidualnych zajęła czwarte miejsce na dystansie 100 m stylem motylkowym (1.06,47), minimalnie przegrywając medal. Była ponadto dwukrotnie piąta na 100 m dowolnym (1.01,52) i 200 m zmiennym (2.28,15).
Natalia jest dwukrotną drużynową mistrzynią Polski. Wraz z koleżankami z Unii wywalczyła złote medale w sztafetach 4 x 100 m dowolnym oraz 4 x 200 m dowolnym. Dziewczyny zdobyły jeszcze srebro na 4 x 100 m stylem zmiennym.
W Dębicy wystartowała czternastolatka Marysia Grodzka, która jeszcze jest zawodniczka MUKS Wiking. Tomaszowianka starty może zaliczyć do udanych, bo jest dziesiątą zawodniczką Polski na dystansie 100 m stylem grzbietowym (1.10,18) i dwunastą na dystansie dwukrotnie dłuższym tym samym stylem (2.32,16).
Na Zalewie Żyrardowskim odbył się maraton pływacki, w którym wystartowali bracia Kacper i Filip Pełczyńscy. Płynęli w kategorii open na dystansie 2900 m i wypadli znakomicie. Zdecydowanie najszybszym pływakiem zawodów okazał się Kacper, któremu pokonanie maratońskiego dystansu zajęło 27 minut i 37 sekund. O ponad dwie minuty wyprzedził Michała Liberadzkiego z Sochaczewa. Jako trzeci na mecie maratonu zameldował się Filip.
Kacper to znany od lat pływak i reprezentant kraju. Młodszy Filip jest czołowym polskim juniorem w konkurencjach ratownictwa wodnego, także członkiem kadry narodowej. Na początku września weźmie udział w mistrzostwach Europy juniorów w ratownictwie wodnym, które odbędą się w Belgii. Rozdzielający braci na podium Liberadzki, jest mistrzem Polski w ratownictwie wodnym juniorów i też będzie nas reprezentował w mistrzostwach Starego Kontynentu.


Artykuł ukazał się w wydaniu nr 35 (1050) z dnia 3 Września 2010r.